Huśtawki, a zmysł równowagi u dzieci


Czy wiesz, że… już między 7. a 14. tygodniem życia płodowego tworzą się synapsy, łączące zmysł równowagi z mózgiem? To oznacza, że dziecko bardzo wcześnie zaczyna odbierać informacje o położeniu swojego ciała. Co ciekawe, receptory równowagi są jedynymi organami, które osiągają pełną dojrzałość jeszcze w okresie życia prenatalnego, a informacje przekazywane przez nie do mózgu są niezbędne do prawidłowego rozwoju. To daje do myślenia, prawda?

Dlaczego zmysł równowagi jest aż tak istotny?

W zdrowej ciąży, podczas której mama jest aktywna fizycznie, dziecko niemal nieustannie odczuwa zmiany swojej pozycji. Jeżeli mama nie może pozwolić sobie na aktywność w ciąży, poleca się odpoczynek na hamaku lub w bujanym fotelu. Takie działanie także będą stymulować rozwój układu przedsionkowego i błędnika u dziecka. Te doznania nie tylko stymulują rozwój zmysłu równowagi czy mózgu, ale także wprawiają dziecko w dobre samopoczucie.

Właśnie dlatego noworodki wprost uwielbiają być noszone na rękach i to najchętniej przez mamę, do której rytmu kroków przywykły. Jest to naturalny sposób na kontynuowanie miłych doznań z okresu prenatalnego już po narodzinach. Jednak ręce mamy po jakimś czasie się męczą, a pociechy rosną i stają się coraz cięższe. Wtedy dużą pomocą może okazać się właśnie domowa huśtawka.

Pobudzanie narządu równowagi wpływa dodatnio na mózg dziecka oraz poprawia jego ogólny rozwój. Każdy, kto miał kiedyś okazję obserwować noworodki i małe dzieci, zauważył zapewne, jaką radość sprawia im kołysanie, huśtanie, bujanie, podskakiwanie. Od razu widać jak ważne są te aktywności dla dobrego samopoczucia maluchów.

Starsze dzieci same próbują zapewnić sobie taką stymulację poprzez potrząsanie głową, podskakiwanie w łóżeczku czy kołysanie na kolanach. Dlatego nie mamy najmniejszych wątpliwości, że huśtawka będzie trafionym prezentem dla każdego berbecia.

Warto wiedzieć, że huśtanie wpływa na:
  • stymulację błędnika,
  • aktywację układu przedsionkowego,
  • szybszy rozwój psychoruchowy,
  • lepsze przyswajanie informacji i uczenie się,
  • skuteczniejsze panowanie nad emocjami.

Aktywizacja układu przedsionkowego i zmysłu równowagi działa pozytywnie na wszystkie dzieci – zarówno te urodzone o czasie, jak i wcześniaki. Ponadto huśtawki korzystnie wpływają na rozwój małej i dużej motoryki. Mogą być również przydatnym narzędziem do pracy z dziećmi z zaburzeniami SI (integracji sensorycznej), zarówno dla terapeutów, jak i dla samych rodziców.